Uwaga! Internet! - lekcja w kinie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 maja 2018
W piątek, 18 maja 2018 r., uczniowie klas gimnazjalnych ( kl. II a i II d ) wraz z polonistami p. M. Małczak i p. A. Ciach  uczestniczyli po raz kolejny w projekcie realizowanym przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin "Lekcja w kinie". Tym razem tematem spotkania  było korzystanie z Internetu. Nie bez powodu wspominamy o tej właśnie lekcji – bezpieczeństwo w sieci to jeden z priorytetów MEN w tym roku szkolnym.
 
Czego się dowiedzieliśmy? Internet próbowano wizualizować – powstały bardzo interesujące obrazy. Pierwszy filmik na You Tube pojawił się w 2005 roku, a Despacito było najczęściej odtwarzanym obrazem. Połowa ludzkości nie ma dostępu do Internetu, ale naukowcy i wynalazcy już pracują nad balonami i dronami z WiFi. Rozszerzona rzeczywistość niedługo stanie się naszą codziennością. W sieci znajdziemy pomoc i sami możemy pomagać. Oprócz zalet Internetu poznaliśmy też zagrożenia. Warto sprawdzać informacje w 3 niezależnych źródłach, trzeba uważać na fake newsy, należy przeciwdziałać cyberprzemocy i nie pozwalać na hejt.
Po ciekawej lekcji zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia filmu pt. "Painkillers" ("Lek na całe zło", reż. T. Schram) - poruszającej historii  wrażliwego nastolatka, jego marzeń i konfrontacji z trudną rzeczywistością. Podczas projekcji wielu z nas szukało odpowiedzi m.in. na takie pytania: Czy talent wystarczy, żeby osiągnąć sukces? Jakie koszty ponosi się, żeby zrealizować swój talent, swoją pasję? Do czego potrzebne są nam nasze korzenie? Jak towarzyszyć bliskiej osobie w jej chorobie i pożegnać się z nią? Jak się porozumieć w wielokulturowym społeczeństwie?
Zajęcia w OH Kino Mysłowice skłaniały do refleksji nad rozsądnym korzystaniem z sieci, a fabuła filmu stanie się inspiracją do dyskusji nie tylko podczas lekcji j. polskiego.