Zakończył się szkolny konkurs na „Ekologiczne ozdoby choinkowe”

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 stycznia 2021

 

1 miejsce - Gabriel Sz., klasa 6b

2 miejsce – Nikola Ł., klasa 6a

3 miejsce - Witek W., klasa 1b

 

gratuluję wyróżnionym i wszystkim uczestnikom dziękuję za udział!

W ludowych zwyczajach, okres poprzedzający Boże Narodzenie, wiązał się z wykonywaniem ozdób choinkowych. Ozdoby wykonywane były z bibułki, słomy, kolorowego papieru, orzechów, szyszek, pestek owoców oraz ziaren zbóż i świadczyły o ogromnej fantazji i pomysłowości twórców.
Dziękuję Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i tym samym kontynuują tę piękną tradycję, pielęgnując dzieło naszych przodków.

Dawniej na wsiach przyniesienie choinki do domu miało cechy kradzieży obrzędowej: gospodarz rankiem w Wigilię udawał się do lasu, a wyniesiona z niego choinka czy gałęzie, „ukradzione” innemu światu, za jaki postrzegany był las, miały przynieść złodziejowi szczęście. Tradycja przynoszenia żywego drzewa do domu być może ma swe korzenie w praktykowanym dawniej stawianiu w czasie adwentu przystrojonego drzewka w przedsionku kościoła.

Symbolika ozdób choinkowych, jak i samego drzewka, ma swe korzenie w tradycji ludowej, częściowo wyrosłej też na gruncie biblijnym:

Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.

Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.

Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę.

Orzechy, zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę.

Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, ale np. w okresach rozbiorów miały wymowę politycznych okowów. Zaś w ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami.

Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia.

Anioły mają opiekować się domem.

Jemioła. Ten symbol przybył do nas z Anglii. Pod jemiołą całują się zakochani oraz skłócone ze sobą osoby. Pęk jemioły należy trzymać w domu do następnych świąt.

Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia.

 

 

Drodzy Uczniowie!

Z pewnością i Wy oczekujecie pierwszej gwiazdki, która jest dla nas wszystkich symbolem świąt Bożego Narodzenia.

Z tej okazji chcę Wam życzyć, żeby razem z tą gwiazdką, zajaśniały Wasze twarze i serca w świątecznym czasie, żebyście mogli cieszyć się odpoczynkiem wśród swoich bliskich oraz chwilami wolnymi od zajęć szkolnych.

Niech ten świąteczny okres będzie dla Was wyjątkowo radosny!

do zobaczenia, w zdrowiu, w Nowym Roku!

pozdrawiam - Joanna Żuromska

Joanna Żuromska

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie I miejsce Gabriel 6b

  I miejsce Gabriel 6b

 • Powiększ zdjęcie II miejsce Nikola 6a

  II miejsce Nikola 6a

 • Powiększ zdjęcie III miejsce Witek 1b

  III miejsce Witek 1b

 • Powiększ zdjęcie Kajetan 1b

  Kajetan 1b

 • Powiększ zdjęcie Kamila 2b

  Kamila 2b

 • Powiększ zdjęcie Marek 6a

  Marek 6a

 • Powiększ zdjęcie Oskar 1c

  Oskar 1c