Zakończył się szkolny konkurs na „Ekologiczne ozdoby choinkowe”
1 miejsce - Gabriel Sz., klasa 6b
2 miejsce – Nikola Ł., klasa 6a
3 miejsce - Witek W., klasa 1b
gratuluję wyróżnionym i wszystkim uczestnikom dziękuję za udział!
W ludowych zwyczajach, okres poprzedzający Boże Narodzenie, wiązał się z wykonywaniem ozdób choinkowych. Ozdoby wykonywane były z bibułki, słomy, kolorowego papieru, orzechów, szyszek, pestek owoców oraz ziaren zbóż i świadczyły o ogromnej fantazji i pomysłowości twórców.
Dziękuję Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i tym samym kontynuują tę piękną tradycję, pielęgnując dzieło naszych przodków.
Dawniej na wsiach przyniesienie choinki do domu miało cechy kradzieży obrzędowej: gospodarz rankiem w Wigilię udawał się do lasu, a wyniesiona z niego choinka czy gałęzie, „ukradzione” innemu światu, za jaki postrzegany był las, miały przynieść złodziejowi szczęście. Tradycja przynoszenia żywego drzewa do domu być może ma swe korzenie w praktykowanym dawniej stawianiu w czasie adwentu przystrojonego drzewka w przedsionku kościoła.
Symbolika ozdób choinkowych, jak i samego drzewka, ma swe korzenie w tradycji ludowej, częściowo wyrosłej też na gruncie biblijnym:
Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.
Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.
Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę.
Orzechy, zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę.
Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, ale np. w okresach rozbiorów miały wymowę politycznych okowów. Zaś w ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami.
Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia.
Anioły mają opiekować się domem.
Jemioła. Ten symbol przybył do nas z Anglii. Pod jemiołą całują się zakochani oraz skłócone ze sobą osoby. Pęk jemioły należy trzymać w domu do następnych świąt.
Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia.
Drodzy Uczniowie!
Z pewnością i Wy oczekujecie pierwszej gwiazdki, która jest dla nas wszystkich symbolem świąt Bożego Narodzenia.
Z tej okazji chcę Wam życzyć, żeby razem z tą gwiazdką, zajaśniały Wasze twarze i serca w świątecznym czasie, żebyście mogli cieszyć się odpoczynkiem wśród swoich bliskich oraz chwilami wolnymi od zajęć szkolnych.
Niech ten świąteczny okres będzie dla Was wyjątkowo radosny!
… do zobaczenia, w zdrowiu, w Nowym Roku!
pozdrawiam - Joanna Żuromska