"Śląsk potrzebuje Unii, a Unia potrzebuje Śląska..."

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 czerwca 2020

19.06.2020 r. uczennice kl. VIII b wraz z nauczycielem wiedzy o społeczeństwie uczestniczyły w konferencji on-line „ Rozwój Górnego Śląska wczoraj, dziś i jutro”. zorganizowanej przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice. Wydarzenie nawiązywało do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego, ale także do obecnego okresu – pandemii i planów odbudowy Europy po trwającym kryzysie.

Nicola i Zuzanna wysłuchały wystąpień Krystiana Szulca (przedstawiciel Stowarzyszenia Powstania Śląskie 90)  na temat wpływu Powstań Śląskich na rozwój Śląska i Polski oraz Krzysztofa Wójcika (przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO), który mówił o rozwoju regionu dzięki funduszom europejskim i wartościach związanych z członkostwem w Unii Europejskiej.
Podczas konferencji była także możliwość zadawania pytań oraz dyskusji. Uczestnicy wydarzenia- uczniowie, studenci i nauczyciele pytali zarówno o sprawy związane z Powstaniami Śląskimi, jak i o korzyści wynikające z członkostwa w UE i rozwój regionu. Poruszone zostały zarówno zawiłości historyczne, jak i bieżące działania UE oraz mocne i słabe strony członkostwa we Wspólnocie. Uczniowie byli szczególnie zainteresowania programami dla młodzieży, natomiast nauczyciele wymieniali się doświadczeniami związanymi z realizacją w swoich szkołach projektów unijnych.
Tematyka konferencja wpisuje się w cykl lekcji europejskich dla klas dwujęzycznych prowadzonych przez Michała Witasa - konsultanta Europe Direct – Katowice oraz przybliża idee programu Erasmus plus , którego beneficjentem jest nasza Szkoła.
Relacja z wydarzenia
http://www.europedirect-katowice.pl/index.php?id=35&code=5ef07ab02aad0

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie